FC Voluntari – Academica Clinceni 3-3. Remiză în derby-ul județului Ilfov! Echipa lui Ioan Andone a reușit să înscrie în ultima fază a meciului

FC Voluntari - Academica Clinceni 3-3. Remiză în derby-ul județului Ilfov! Echipa lui Ioan Andone a reușit să înscrie în ultima fază a meciului

FC Voluntari – Academica Clinceni, terminat cu scorul de 3-3, s-a jucat vineri, în etapa 12 din Liga 1, sezonul 2020 – 2021. Partida de pe stadionul „Anghel Iordănescu” a fost în format Live Video Online pe www.prosport.ro.

Meciul jucat la Voluntari s-a jucat pe arena din Voluntari și a avut parte de foarte multe faze spectaculoase, printre care două penalty-uri. Scorul a fost dschis de Academica Clinceni în minutul 9, prin Amir Bilali. Șase minute mai târziu, căpitanul Clinceniului, moldoveanul Eugeniu Cebotaru, a majorat diferența. În minutul 23, Ion Gheorghe a redus din diferență printr-un penalty, iar Florin Achim a reușit să egaleze nouă minute mai târziu, tot dintr-un penalty.

Repriza a doua a adus și ea două goluri, marcate în ultimele minute ale meciului. Raul Rusescu de la Academica Clinceni a înscris din careu în minutul 89, iar Ion Gheorghe a reușit dubla în minutul 90+3, aceasta fiind și ultima fază a meciului.

Minutul 90+4: Final de Meci!

Minutul 90+3: GOOOOL! Ion Gheorghe egalează la ultima fază a partidei.

Minutul 89. GOOOOL! Raul Rusescu înscrie în penultimul minut al meciului!

Minutul 79. Raul Rusescu ratează o ocazie importantă pentru formația sa! A trimis mingea puțin peste poartă, după o lovitură cu capul.

Minutul 46. A început repriza a doua!

Minutul 45. Pauză!

Minutul 32. GOOOOL! Căpitanul Florin Achim egalează din penalty!

Minutul 23. GOOOOOOL! Ion Gheorghe marchează din penalty!

Minutul 15. GOOOOL! Formația lui Ilie Poenaru mărește avantajul prin căpitanul Eugeniu Cebotaru!

Minutul 9. GOOOOL! Academica Clinceni deschide scorul prin Amir Bilali!

Minutul 3. Atacantul David Morar de la Academica Clinceni ratează din fața porții!

Minutul 1. Start joc.

FC Voluntari – Clinceni: echipe de start

FC Voluntari (4-2-3-1): Cotolan – I. Costin, Buliga, C. Achim, Grădinaru – Anderson Souza, Borțoneanu, I. Gheorghe – Dorobanțu, Mailat – I. Stoica
Rezerve: Paraschiv, Ozkara, Chilili, F. Mihai, Voinescu, I. Badea, Tangulea, Mitrache, Tatu
Absenți: Lavin, Rîmniceanu, Betancour, Marcelo, Ad. Popa, Al. Vlad, Kocici, Armaș, Puel, Balaur, Eric, Ricardinho, Al. Ilie (toți cu Covid-19), De Lucas (suspendat)
Antrenor: Ioan Andone (Mihai Teja este infectat cu COVID-19)

Clinceni (4-2-3-1): Vâlceanu – Pashov, Jutric, Bilali, Pîrvulescu – Cebotaru, Cascini – P. Petrescu, Chunchucov, Cordea – Morar
Rezerve: Ureche, Chandarov, Boiciuc, C. Tănase, Rusescu, Dobrescu, Andronic, Patriche, Dumitriu
Antrenor: Ilie Poenaru

Stadion: „Anghel Iordănescu” (Voluntari)
Arbitru: Iulian Călin. A1: Valentin Avram, A2: Florin Neacșu

Partida dintre FC Voluntari și Academica Clinceni din etapa a 12-a va fi transmisă la TV de Digi Sport, Look Sport Plus și Telekom Sport, iar cele mai importante faze vor fi Live Video Online pe www.prosport.ro.

În runda precedentă, FC Voluntari a fost umilită de Dinamo, scor 0-3, pe stadionul din Ștefan cel Mare. De partea cealaltă, Academica Clinceni a produs surpriza și s-a impus în fața celor de la FC Viitorul, scor 1-0, victorie care a dus la decizia lui Gică Hagi de a-l da afară pe Ruben de la Barrera.

FC Voluntari – Academica Clinceni Live Video Online în etapa 12 din Liga 1

Înaintea meciului de pe stadionul „Anghel Iordănescu”, FC Voluntari se află pe locul 10 în clasamentul din Liga 1, cu 13 puncte, după ce a bifat patru victorii, o remiză și șase înfrângeri. De partea cealaltă, Academica Clinceni este pe 5, cu 19 puncte, la egalitate cu Sepsi OSK, ocupanta poziției a 4-a. Echipa lui Ilie Poenaru are cinci victorii, patru remize și două înfrângeri în cele 11 meciuri jucate în sezonul 2020 – 2021.

În cazul unei victorii, FC Volumtari face 16 puncte, urcă pe locul 7 și o egalează pe FC Viitorul, cel puțin până la meciurile pe care Chindia și Viitorul le va juca. De partea cealaltă, Academica Clinceni ar ajunge la 22 de puncte și poate urca până pe 3, dar trebuie să spere ca CFR Cluj și Sepsi să se încurce.

Cornel Popescu a debutat în jurnalism la începutul anilor 2000, iar de atunci a lucrat pentru numeroase publicații de sport. Acesta este absolvent al Facultății de Jurnalism din cadrul Universității Spiru Haret. Din decembrie 2009, Cornel Popescu ocupă postul de redactor la ProSport citește mai mult